Zanim przystąpi do planowania diety czy całego procesu odchudzania, warto przyjrzeć się skali problemu. Może nasze problemy są wydumane i jedyne czego nam trzeba to poprawa kondycji i ujędrnienie, a nie katowanie się ćwiczeniami nastawionymi na spalanie? Jeśli nie chcemy zrobić sobie krzywdy, zwróćmy uwagę na wskaźnik masy ciała – BMI.
Body mass index – BMI obliczamy za pomocą prostego algorytmu: masę ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost w metrach do kwadratu. Dla przykładu – osoba, która waży 80 kg i mierzy 180 cm ma BMI wynoszące 24,6 Ten wynik wskazuje, że ma ona wagę w normie, która klaruje się w granicach 18,5-2 Gdyby ta sama osoba ważyła 90 kg, to jej BMI równe 27,78 wskazywałoby na nadwagę (granice nadwagi: 25-30). Jeśli wskaźnik masy ciała jest mniejszy niż 18,5 to mamy do czynienia z niedowagą. Powyżej 30 borykamy się z problemem otyłości.
Warto kontrolować swój wskaźnik BMI, by odpowiednio dobrać trening i dietę. Pamiętajmy również o wskaźniki talia biodra, który będzie dodatkowym dookreśleniem.